MAEA: Polska gotowa do realizacji kolejnej fazy Programu polskiej energetyki jądrowejPEJ

MAEA: Polska gotowa do realizacji kolejnej fazy Programu polskiej energetyki jądrowej

Orzech
Orzech
REKLAMA

W ramach przeprowadzonego Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej zespół ekspertów MAEA przedstawił 5 rekomendacji i 7 sugestii, które mają pomóc Polsce w osiągnięciu dalszego postępu w rozwoju infrastruktury jądrowej i gotowości do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju. Zakończyła się 11-dniowa misja INIR 2 Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), czyli Zintegrowany Przegląd Infrastruktury Jądrowej (Integrated Nuclear Infrastructure Review – INIR).

Misja oceniła gotowość Polski do realizacji kolejnej fazy Programu polskiej energetyki jądrowej (Programu PEJ), czyli budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Spotkanie kończące misję odbyło się 25 kwietnia 2024 r. w siedzibie MKiŚ. Misja INIR jest narzędziem pozwalającym zrozumieć na jakim etapie przygotowania są krajowe instytucje, uczestniczące w programie energetyki jądrowej.

Misja pomaga ustalić jakie dany kraj ma uwarunkowania, potrzeby, ale także braki i luki do zagospodarowania.

Zintegrowany Przegląd Infrastruktury Jądrowej (Integrated Nuclear Infrastructure Review – INIR) MAEA zapewnia państwom członkowskim możliwość oceny stanu szeroko pojętej krajowej infrastruktury jądrowej, wymaganej do rozwoju bezpiecznego i zrównoważonego programu energetyki jądrowej.

W ramach przeprowadzonego Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej zespół ekspertów MAEA przedstawił 5 rekomendacji i 7 sugestii, które mają pomóc Polsce w osiągnięciu dalszego postępu w rozwoju infrastruktury jądrowej i gotowości do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju.

– Współpraca Polski z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej jest współpracą wieloletnią, a zrealizowane wspólnie projekty są oceniane jako niezwykle wartościowe i korzystne dla realizacji i wdrażania rządowego Programu polskiej energetyki jądrowej. Dziękujemy bardzo ekspertom Agencji za okazane zaangażowanie, profesjonalizm i cenne opinie przekazane podczas przeprowadzonego Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej – tzw. misji INIR 2. Wnioski, które wyciągnęliśmy po rozmowach z ekspertami Agencji pozwolą nam usprawnić wdrażanie Programu polskiej energetyki jądrowej – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

– Program polskiej energetyki jądrowej został zainicjowany z jasno określonymi celami i przechodzi w fazę budowy w zorganizowany sposób. W każdej z organizacji zaobserwowaliśmy silne i zaangażowane zespoły, które pomogą w realizacji celów rządowych dla Programu PEJ – powiedział Mehmet Ceyhan, Przewodniczący Zespołu Oceniającego MAEA, kierownik techniczny Sekcji Rozwoju Infrastruktury Jądrowej MAEA.

10 ekspertów MAEA w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, przez dwa tygodnie, przeprowadzało wywiady z kluczowymi instytucjami zaangażowanymi w realizację Program PEJ. Zgodnie z metodologią MAEA Program został oceniony w 19 obszarach infrastrukturalnych, czyli:

- Polityka i decyzje krajowe dotyczące wdrożenia energetyki jądrowej,

- Bezpieczeństwo jądrowe,

- Zarządzanie,

- Fundusze i finansowanie,

- Ramy (otoczenie) prawne,

- Zabezpieczenie materiałów jądrowych,

- Ramy (otoczenie) regulacyjne,

- Ochrona radiologiczna,

REKLAMA

- Sieć elektroenergetyczna,

- Rozwój kapitału ludzkiego,

- Zaangażowanie interesariuszy (komunikacja społeczna),

- Lokalizacja i infrastruktura towarzysząca,

- Ochrona środowiska,

- Bezpieczeństwo i ochrona fizyczna,

- Planowanie kryzysowe,

- Cykl paliwa jądrowego,

- Postępowanie z odpadami promieniotwórczymi,

- Zaangażowanie krajowego przemysłu,

- Zamówienia publiczne.

W ramach przeprowadzonego Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej zespół ekspertów MAEA przedstawił 5 rekomendacji i 7 sugestii, które mają pomóc Polsce w osiągnięciu dalszego postępu w rozwoju infrastruktury jądrowej i gotowości do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju. Zespół zidentyfikował ponadto w Polsce 7 dobrych praktyk – które przyniosłyby korzyści także innym krajom rozwijającym energetykę jądrową.

W rozmowach z MAEA wzięli udział przedstawiciele najważniejszych instytucji zaangażowanych w realizację Programu PEJ, w tym Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, Państwowej Agencji Atomistyki, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.

Misje INIR Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej bazują na kamieniach milowych i obejmują: 19 obszarów infrastrukturalnych, trzy fazy (rozważenie, przygotowanie i budowa) oraz trzy kamienie milowe (decyzja, umowa, uruchomienie). Misja INIR 2 pozytywnie oceniła przygotowanie Polski do osiągniecia drugiego kamienia milowego i gotowości do realizacji trzeciej fazy Programu PEJ.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA